środa, 13 listopada 2013
"Zawsze zielono - zawsze niebiesko"
Mamy przyjemność, już po raz kolejny, pogratulować naszej uczennicy - Idze Łutowicz sukcesu, jaki osiągnęła biorąc udział w wystawie po zakończeniu XVII Międzynarodowego Konkursu Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży pt.; "Zawsze zielono - zawsze niebiesko"(czerwiec 2013). Iga wykonała swoją pracę podczas zajęć dodatkowych odbywających się w pobliskim Pałacu młodzieży im. Juliana Tuwima. Była jedną z tysięcy uczestników, nawet z tak odległych nam państw jak Pakistan, którym na sercu leży dobro naszej planety, czystość środowiska naturalnego oraz zdrowie i dobre samopoczucie ludzi i zwierząt.
Wybrane prace zostały opublikowane w przepięknej pamiątkowej księdze konkursowej, gdzie odnaleźć również mogłyśmy nazwisko naszej Igi.
Gratulujemy odwagi i twórczego zapału.
Trzymaj tak dalej Iguniu!
Konkurs - "Dyniowe Inspiracje"
Tuż przed przerwą listopadową związaną ze Świętem Zmarłych w naszej szkole ogłoszony został konkurs na najciekawszą, najśmieszniejszą i po prostu najpiękniejszą dynię... Ponieważ trzecioklasistom nie trzeba wiele razy powtarzać, z radością zabrali się do pracy nad warzywnymi arcydziełami.Oto efekt ich pracy...
Dzieciom było bardzo miło oglądać przygotowaną przez organizatorów wystawę, a laureatkom odebrać dyplomy i wyróżnienia wraz z gratulacjami. Wszystkim zaś.... wesoło - dyniowo - pomarańczowo, bo przecież dobra zabawa to podstawa ;)
sobota, 26 października 2013
Toruń - miasto Mikołaja Kopernika
W środę 23 października wyruszyliśmy na wyprawę do przepięknego miasta Mikołaja Kopernika. Podróż, mimo że długa, upłynęła nam w bardzo miłej atmosferze. Podziwialiśmy jesienne krajobrazy i przepiękną słoneczną - niemal zaczarowaną aurę. Przejeżdżając przez most na Wiśle daliśmy się zaskoczyć i oczarować niezwykle urokliwej panoramie starego Torunia.Swoją przygodę zaczęliśmy w Planetarium.
Na ogromnej kopule zestaw projektorów i pan Astronom wyświetlili dla nas ciekawą opowieść - baśń dotyczącą Ziemi, Słońca, gwiazd i innych planet. Poruszaliśmy się, jak przystało na przestrzeń kosmiczną, bardzo szybką i nowoczesną rakietą. Dotarliśmy nawet do Małej i Wielkiej Niedźwiedzicy... w Polsce lepiej znanej jako Wielki Wóz. Pomógł nam w tym pan Astronom i...Zeus - mityczny władca nieba, który opowiedział nam jeden ze starożytnych mitów.
Kolejnym etapem poznawania toruńskich tajemnic było odwiedzenie Żywego Muzeum Piernika. Po złożeniu uroczystej przysięgi, staliśmy się czeladnikami w Piernikami mistrza Bartłomieja. Mistrz nauczył nas jak wykonać pamiątkowe pierniki, a towarzysząca mu Wiedźma podała staropolską, owianą tajemnicą, recepturę na prawdziwy "pierny" toruński piernik. Pełne miodu, pieprzu, gałki muszkatołowej.... i pasji piekarza ciasto po 25 "niedzielach" leżakowania trafiło do niezwykłych foremek i niestety nowoczesnego pieca na 25 Zdrowasiek, czyli około 10 minut. Pamiątkowe pierniki udały się wspaniale, a my ruszyliśmy w dalszą drogę
Po obejrzeniu Krzywej Wieży i wysłuchaniu legendy o jej powstaniu, ruszyliśmy wzdłuż Barbakanu do Ratusza, Kościoła Mariackiego, pomnika Kopernika i niezwykłego pręgierza - osiołka. Dotarliśmy również do niezwykle dobrze zachowanych ruin Zamku krzyżackiego. Zmęczeni, ale pełni pozytywnych wrażeń wróciliśmy do Łodzi.
poniedziałek, 14 października 2013
sobota, 7 września 2013
Czerwcowe Święto Rodziny
Już od dłuższego czasu uczniowie klasy 2a przygotowywali "niespodziankowe" przyjęcie dla swoich najbliższych. Ponieważ rok 2013 mija man pod patronatem Juliana Tuwima, nie mogło zabraknąć poetyckiego - zabawnie kolorowego akcentu.Zatem 25 czerwca około godziny 17:00 na peron drugi w gimnastycznej sali....
wjechał pociąg z marzeniami
z cudownymi życzeniami
baśniowymi etiudami
dla Rodziców
Dzieci w cudownie swobodny, pełen zaangażowania, ale i radości sposób przedstawiły rodzicom fragmenty wierszy Juliana Tuwima - prosząc najbliższych o odgadnięcie tytułu...banalne, oj, oj.... jednak nie dla wszystkich ;)
Zabawy było co nie miara, a baśniowo - poetycki nastrój udzielił się wszystkim zgromadzonym. Gromkie brawa za recytacje i przecudowne stroje zebrali: rodzina Trąbalskich - ślicznych słoniątek, Kucharczyk, Rybak i Grześ, co szedł przez wieś. Mały Grześ - kłamczuszek, co o liście zapomniał, Kotek, Pan Maluśkiewicz, Zawiadowca Lokomotywy, Dziadek z Rzepką, Bambo i Dyzio Marzyciel, zagubiony Pan Hilary, Ptaszek z radia, a nawet Zosia Samosia ...
Po uczcie dla ducha, pociechy obdarowały swoich najbliższych własnoręcznie wykonanymi słonecznikami i zaprosiły ich na słodki poczęstunek.
niedziela, 30 czerwca 2013
My za 30 lat...
W środę, po raz ostatni w tym roku szkolnym, gościliśmy miłą panią Karolinę z ośrodka Ekologicznego "Źródła". Pani miała dla nas kilka bardzo ciekawych informacji i dużo niespodzianek. Rozmawialiśmy już o szczęśliwych roślinach, szczęśliwych zwierzętach... teraz przyszła pora na nas. A kto nie chciałby być szczęśliwy? Dzieci są dziecinnie szczęśliwe... ale jacy będziemy w wieku lat 30, czyli w 2034 roku, jak zmieni się nasz świat? Może samochody będą jeździły po podniebnych autostradach, a cały dom będzie sterowany przy pomocy głosu... A może to dzieci będą uczyły dorosłych, będziemy mieli własne rodziny, pracę albo swoją firmę, dzieci... Malwinka zostanie sławna modelką, Paulinka będzie hodowała psy, Bartosz będzie rolnikiem, a Ola będzie z liczną rodziną prowadziła gospodarstwo pełne zwierząt, Adaś marzy o karierze kierowcy wyścigowego, a Sergiusz, Sebastian i Bartek o sławie wielkiego piłkarza...
Zobaczymy za lat około 20... wtedy właśnie skończycie tę magiczną "30". Zanim jednak to nastąpi musicie się nauczyć jak dbać o świat w około i o Was samych, abyście mogli żyć na Ziemi jako naprawdę szczęśliwi dorośli. Tym razem już w grupach zastanawialiście się, co człowiekowi szkodzi, a co pomaga, by osiągnąć wymarzony cel. Z powyższych prac widać, że dobrze orientujecie się w temacie... i chyba możemy być o was spokojne. ;)
Najmilszą częścią zajęć i jednocześnie największą niespodzianką było uhonorowanie wszystkich uczniów klasy II a Certyfikatem Młodego Ekologa, dyplomem i drobnymi, acz bardzo eko - sympatycznymi nagrodami. Przekazujcie swoją wiedzę dalej, a co najważniejsze stosujcie ją w praktyce.
Bawcie się dobrze i ... do zobaczenia u "Źródła" w przyszłym roku szkolnym.
PS.
Pani Karolince - serdecznie dziękujemy.
czwartek, 20 czerwca 2013
Spotkanie z pisarką Kaliną Jerzykowską.
Spotkanie z pisarką Kaliną Jerzykowską.
W tym roku szkolnym byliśmy z wizytą w Widzewskim Domu Kultury na spotkaniu z pisarką Kaliną Jerzykowską. Jest ona autorką dziesiątków wierszy, tekstów piosenek, scenariuszy teatralnych i książek przeznaczonych dla dzieci i młodzieży.
Podczas spotkania, pani w sposób bardzo ciekawy i chwilami zabawny opowiadała o swojej twórczości. Wspominała o losach swojej rodziny, wplatając anegdoty z życia codziennego. Recytowała wybrane przez siebie wiersze i czytała fragmenty prozy. Poprzez zadawane przez nas pytania, dowiedzieliśmy się, na czym polega praca pisarza i poety. Na koniec każdy z nas mógł zakupić książkę (w bardzo promocyjnej cenie) i poprosić pisarkę o autograf i osobistą dedykację.
Spotkanie bardzo nam się podobało i mamy nadzieję, że w przyszłości osobiście poznamy jeszcze wielu sławnych ludzi, zajmujących się różnymi dziedzinami nauki i sztuki.
Autor tekstu: Szymon Zakrzewicz
Warsztaty „Ogródek dźwiękowy w Parku Staromiejskim”
Warsztaty „Ogródek dźwiękowy w Parku Staromiejskim”
Nasza klasa wspólnie z klasą IVA wzięła udział w projekcie organizowanym przez Muzeum Miasta Łodzi „Ogródek dźwiękowy w Parku Staromiejskim”
Spotkaliśmy się w przepięknej sali lustrzanej Pałacu Poznańskiego, aby rozpocząć pracę. Zajęcia prowadzone były w formie warsztatowej przez profesjonalnych muzyków i studentów Akademii Muzycznej w Łodzi. Dzięki muzycznym ćwiczeniom odkryliśmy nasze ukryte talenty i predyspozycje, a mianowicie: słuchaliśmy różnych dźwięków, wyróżnialiśmy je z otoczenia, wydawaliśmy różne dźwięki z siebie i tworzyliśmy proste melodie.
Kolejnym etapem naszych działań było stworzenie własnego instrumentu muzycznego z odpadów gospodarczych tj. puszek, pudełek, rurek, garnków itp. Nasza wyobraźnia „rozwinęła skrzydła”, a efekt końcowy zaskoczył nawet twórców. Później nastąpiła prezentacja i wspólne granie.
Na koniec uczestnicy podzielili się na pięcioosobowe grupy, których zadaniem było zaprojektowanie maszyny dźwiękowej. Na podstawie najlepszych projektów, miały powstać prawdziwe grające maszyny, stając się atrakcją dla zwiedzających Park Staromiejski.
Ku naszemu wielkiemu zdziwieniu i ogromnej radości, do kolejnego etapu zabawy zakwalifikowali się uczniowie naszej klasy: Ada Dulas,Zofia Waniek, Marcin Wojech, Szymon Zakrzewicz i Józef Prasałowski(w zastępstwie Jakub Skowroński). Pod koniec maja w/w uczniowie brali udział w drugiej części warsztatów. Tym razem spotkaliśmy się w okolicach zegara słonecznego znajdującego się w Parku Staromiejskim. Początkowo, nie wierząc własnym oczom, ujrzeliśmy najprawdziwszą maszynę dźwiękową naszego projektu. Miała piękny, żółty kolor, przypominała kawałek sera i zachęcała do grania. Oczywiście skorzystaliśmy z okazji i urządziliśmy mini koncert. Oprócz naszego projektu, urzeczywistniono jeszcze trzy inne. Dźwięki z poszczególnych maszyn zostały zarejestrowane i mają służyć celom „badawczym”
Kolejną atrakcją warsztatów, była przejażdżka „Trambusem” ulicami miasta do siedziby „Radia Łódź”. Dzięki uprzejmości dziennikarzy mogliśmy obserwować ich codzienną pracę i poznać tajniki powstawania audycji radiowych.
Szczęśliwi i pełni wrażeń powróciliśmy do szkoły. Dzięki udziałowi w projekcie mogliśmy przekonać się, że czasami to, co jest w sferze marzeń, może stać się rzeczywistością.
Autor tekstu: Violetta Glaznap
niedziela, 16 czerwca 2013
Blaski i cienie, czyli warsztaty teatru cieni.
Blaski i cienie, czyli warsztaty teatru cieni.
Na wiosnę braliśmy udział w warsztatach plastyczno-teatralnych organizowanych przez Teatr Pinokio w Łodzi.
Zajęcia miały na celu integrację grupy poprzez wspólną pracę i zabawę podczas tworzenia lalek oraz prezentację krótkich etiud wykorzystujących technikę teatru cieni. Zostaliśmy podzieleni na kilka grup i każda z nich miała do opracowania wybraną przez siebie bajkę.
Należało podzielić między siebie role oraz stworzyć kukiełki do przedstawienia. Pod przewodnictwem pani plastyk i dzięki naszej wyobraźni powstały piękne mini przedstawienia, które prezentowaliśmy przed sobą. Przenieśliśmy się w magiczny i zagadkowy teatr cieni, w którym najwyższą wartością jest wyobraźnia widza.
Na koniec spotkania, pani pokazała nam różne typy lalek teatralnych i sposoby ich animacji.
Podczas warsztatów staliśmy się przez chwilę twórcami sztuki, a nie tylko odbiorcami, jak to zazwyczaj bywa podczas wizyty w teatrze.
Autor tekstu
Violetta Glaznap
czwartek, 13 czerwca 2013
Wycieczka do "Michałówki"
Mimo deszczowej pogody udało się nam być "blisko, bliżej i najbliżej" natury. 11 czerwca wybraliśmy się w tym celu na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego w Woli Czarnyskiej - "Michałówka". Gospodarze przywitali nas niezwykle milo. Na dzieci czekało mnóstwo atrakcji. Poznały rodzinę pawi, obserwowały godowy taniec samca prezentującego swój przepiękny ogon. Nawet karmiły ptaki wykwintną szyneczką ;) Po doznaniach estetycznych przyszła pora na nieco twórczej pracy...dzieci podzielone na 4 grupy przy użyciu prześcieradeł, sznurka, świerkowych gałęzi i stelaża z brzozowych "palików" budowały wodoodporne szałasy. Posilone nagrodowym jabłuszkiem mogły bawić się dalej na zajęciach sportowych. W następnej kolejności powędrowali na wybieg, gdzie pasły się dwie klaczki rasy polskiej. Dzieci wysłuchały bardzo ciekawych opowieści o zwyczajach koni, ich pracy, oraz hodowli. Najodważniejsi podawali łasuchom plastry marchewki, dziwiąc się jak przyjemne w dotyku są końskie chrapy. Po posiłku, czyli kiełbaskach z grilla ( ognisko niestety nie mogło się rozpalić z powodu wcześniejszego deszczu, do dzieci przyjechał ... wóz strażacki z pobliskiej ochotniczej straży pożarnej. Panowie strażacy zademonstrowali uczniom wyposażenie samochodu oraz przedstawili pokaz swoich umiejętności gaśniczych. Jednym z końcowych elementów naszej wizyty były zajęcia edukacyjne dotyczące dawnych narzędzi używanych zarówno podczas pracy w domu, jak i na roli. Dzieci namacalnie poznały wieś, jakiej już prawie nie znają... Na pożegnanie miały okazję z bliska obejrzeć, dotknąć i nakarmić króliki i młode - 3 tygodniowe kury. Zmęczone, ale bardzo zadowolone wróciły do szkoły. Mamy nadzieję na ponowne odwiedziny w bardzo gościnnej "Michałówce" położonej niedaleko Kwiatkowic, czyli tylko ok. 30 kilometrów od Łodzi.
Dziękujemy i do zobaczenia.
sobota, 18 maja 2013
W Klubie odkrywców...
Podczas ostatnich zajęć Koła kreatywnych drugoklasistów, na wzór naszego Patrona, zaprosiłam dzieci do Klubu odkrywców... i poszukiwaczy przygody. Naszym przewodnikiem stał się Jakub Pepłowski, który postanowił opowiedzieć nam o swoich niezwykłych doświadczeniach, jakie zdobył podczas niedawnego majowego weekendu. Kuba odwiedził Półwysep Apeniński, gdzie zdobył wygasły wulkan. Opowieści dotyczące budowy i przyczyn wybuchów wulkanów były dla klasy niezwykle ciekawe. Jakub pokazał kolegom 'płynne szkło" czyli piękną czarną i błyszczącą grudę szybko wystudzonej lawy, popiół wulkaniczny, tuf, bryłę siarki a nawet "bomby" wulkaniczne, które w środku przypominały kryształ lub klejnot utworzony w w wyniku powolnej krystalizacji.
Atrakcją kończącą prelekcję kolegi był przeprowadzony przez nauczyciela :) wybuch mini wulkanu wywołany zmieszaniem sody kuchennej i zabarwionego pigmentem spożywczym octu. Gwałtowna erupcja wulkanu z plasteliny wywołała natychmiastowy efekt 'WOW'
Ahoj przygodo!
Następne spotkanie w Klubie odkrywców już wkrótce...
W ostatnim tygodniu kwietnia odwiedziła nas Pani z Ośrodka Ekologicznego "Źródła". Tym razem zajęcia dotyczyły selektywnej zbiórki odpadów. Podczas pierwszych minut spotkania dzieci wraz z Panią wykonały zabawkę z papierowego kubeczka, sznurka i kulki wykonanej z folii aluminiowej. Zabawka znacznie uproszczona niż jej historyczny pierwowzór, ale i tak przysporzyła dzieciom nie lada kłopotów zarówno w wykonaniu, jak i zabawie nią. Trafienie kuleczką do wnętrza kubeczka wcale nie jest takie oczywiste... koordynacja, sprawność i skupienie to z z pewnością za mało... przydawało się też poczucie humoru i dystans do własnej osoby ;)
Kolejnym punktem zajęć było określenie w jaki sposób segregujemy odpady, gdzie je wyrzucamy i... jak postępujemy, by czynić to najlepiej dla środowiska naturalnego. Nie wszystkie śmieci udało się posegregować prawidłowo. Kłopot sprawiły baterie, żarówki energooszczędne, opakowania po mleku i soli...
Jako podsumowanie zdobytych wiadomości dzieci wykonały zadania z ekologicznej karty pracy. Ekologicznej nie tylko dlatego, że takiej treści zadania zawierała, ale i z powodu jej wykonania z papieru pochodzącego z powtórnej obróbki - czyli z makulatury. Może nie była tak biała i "nowa" jak w naszych zeszytach, ale na pewno była ekologiczna - przyjazna dla Matki Ziemi.
Bardzo dziękujemy za tę lekcję i z niecierpliwością czekamy na następną.
wtorek, 23 kwietnia 2013
Jest nam bardzo miło poinformować, że nasza uczennica Iga Łutowicz, zdobyła 7 miejsce w XXVIII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pt.: "Warszawa - moja stolica" organizowanym corocznie przez Pałac Młodzieży w Warszawie.Praca konkursowa wykonana została na zajęciach pozalekcyjnych odbywających się w pobliskim Pałacu Młodzieży im. Juliana Tuwima w Łodzi pod okiem instruktora - pani Teresy Grzelak.
Była ona jedną ze 1055 nadesłanych oraz 176 zakwalifikowanych do konkursu prac. Warto również wspomnieć, że w konkursie udział brały dzieci i młodzież w wieku 6 - 16 lat. Iga znalazła się na jakże wysokim, siódmym miejscu, pośród 30 innych laureatów. 19 kwietnia w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie nagród.
Idze oraz pani Teresie składamy serdeczne gratulacje.
Brawo, brawo, brawo.
Tak trzymaj Igo!
niedziela, 7 kwietnia 2013
Zajęcia ekologiczne
W piątek 05.04 odbyły się w naszej klasie kolejne już zajęcia ekologiczne. Pani z Ośrodka ekologicznego "Źródła" zabrała dzieci na wirtualną wycieczkę do lasu...gdzie jako jego zwierzęcy mieszkańcy, mieli bez użycia słów przedstawić widzom pewne prawdziwe historie. Uczniowie wybrali sobie maski zwierząt przygotowane przez naszego miłego gościa, pokolorowali je i przygotowali do pracy w grupach. Każda z czterech grup otrzymała do zaprezentowania scenkę z życia zwierząt w lesie. Grupa pierwsza pokazała nam, czym grozi wyrzucanie przez ludzi śmieci zamiast na wysypiska .... bezpośrednio do lasu. Nasze małe zwierzęta zatruły się odpadami wyrzuconymi przez ludzi... dobrze , że pojawił się mądry młody ekolog i wezwał "Pogotowie dla zwierząt" ... Pani wyjaśniła dzieciom, ze to niestety bardzo częsta sytuacja, gdyż zwierzęta nie potrafią odróżnić, co jest jadalne, a co nie. Ludzka niefrasobliwość spowodowała, że tracą instynkt zdobywania pożywienia ... i dzięki łatwości dostępu coraz częściej korzystają z tego, co wyrzuci człowiek - bywa, że ulegają zatruciu lub nawet giną.
Grupa druga zademonstrowała scenkę, w której mieszkańcy lasu wpadają w sidła i wnyki zastawione z chęci korzyści przez człowieka - kłusownika. Drugoklasiści dowiedzieli się, że kłusownictwo jest nielegalne i karalne, że zwierzęta bardzo cierpią, okaleczają się próbując uwolnić, albo nawet giną w męczarniach. Wiedzą, że gdy zobaczą coś dziwnego, nietypowego w lesie, jakieś druty zwisające z drzew, albo szczęki pułapki mają natychmiast powiadomić kogoś dorosłego, policję czy leśniczego. Nie wolno tego dotykać, bo chcąc pomóc można zrobić sobie krzywdę. Nie wolno też dochodzić do zwierzaka, które złapało się w takie wnyki, gdyż może być niebezpieczne - cierpi przecież ogromny ból.
Kolejna grupa zmierzyła się z tematem nieostrożnej jazdy kierowców i potrąconymi przez nich zwierzętami.Ostatnia opowiedziała nam pantomimicznie o przyczynach i skutkach pożaru w lesie.
Zajęcia były bardzo udane, a dzieciaki niezwykle zaciekawione i przejęte.
Mamy nadzieję, że kolejna eko - lekcja już wkrótce i... że niedługo udamy się na nią do prawdziwego lasu ;)
sobota, 6 kwietnia 2013
Śniadanie Wielkanocne... z nagrodami
W tym roku niezwykle podniosłą uroczystość z okazji zbliżających się Świąt Wielkiejnocy przygotowały klasy piąte.W cudowny sposób wprowadziły wszystkich zebranych w znane i nie znane polskie tradycje oraz klimat tych najważniejszych w Kościele Katolickim Świąt. Miłym uzupełnieniem programu słowno - muzycznego klas starszych stał się występ klasy pierwszej b, która zagrała na flażoletach fragment pieśni "Marysia ma baranka". Podczas uroczystości rozstrzygnięto także konkurs na najpiękniejszą pisankę lub koszyczek wielkanocny, matematyczną kartkę świąteczną oraz wręczono stosowne nagrody. Wśród szczęśliwych wyróżnionych w naszej klasy znaleźli się: Ewa Łuczak, Iga Łutowicz, Nadia Kijańska i Bartłomiej Pach. Gratulujemy.
Dzieląc się symbolicznie jajeczkiem dyrekcja, nauczyciele i uczniowie, a także ich opiekunowie życzyli sobie Wesołego Alleluja.
czwartek, 28 marca 2013
Stypendiada Wczesnoszkolna
W listopadzie w naszej szkole odbył się ogólnopolski konkurs Stypendiada Wczesnoszkolna 2013.
W konkursach: matematycznym, czytelniczym, ortograficznym oraz plastycznym wzięli udział uczniowie klas II a i II b.
Gratulacje składamy Ani Gumińskiej, która otrzymała wyróżnienie w konkursie matematycznym "Plus - minus" zdobywając 42 punkty na 50 możliwych. Gratulujemy również wszystkim pozostałym uczestnikom wiedzy, osiągniętych wyników oraz odwagi, by podjąć wyzwanie uczestnictwa w konkursie.
Wielkanocne zajęcia w Pałacu Młodzieży
Już po raz drugi gościliśmy na zajęciach u pani Małgosi w pobliskim Pałacu Młodzieży im. Juliana Tuwima.
Uczniowie naszej klasy utrwalili i rozszerzyli swoje wiadomości na temat tradycji i obrzędów związanych ze Świętami Wielkanocnymi.
W drugiej części zajęć dzieci wykonały piękne koronkowo - delikatne pisanki z włóczki. To niewiarygodne, że przy użyciu balonów i krochmalu można wykonać takie cudeńka.
Dziękujemy Pani Małgosi za naukę i cierpliwość oraz przepiękne opowiadanie "O głupim Maćku...", który będzie dla nas wzorem dobroci, pracowitości i życzliwości dla siebie na wzajem.
niedziela, 24 marca 2013
W dniu 19 marca br. odbył się w naszej szkole konkurs ekologiczny klas młodszych zatytułowany "SOS dla Ziemi". Pod sztandarem Zielonej Flagi w szranki ruszyli przedstawiciele klas I - III. Uczniowie klasy III a, których wychowawcą, a jednocześnie opiekunem szkolnego koła ekologicznego jest pani Julita Skulimowska - Wilk, pełnili honorową rolę ekspertów współpracujących z zawodnikami, a także z szanownym jury. Panie: Wicedyrektor Anna Zubert - Kwasiborska, Jolanta Szczepanik - Stefanska [przedstawiciel Firmy Dalkia] oraz Julita Skulimowska - Wilk podjęły się niezwykle trudnego zadania ocenienia naszych zawodników, przyznawania im punktów, ale również wspierania ich konkursowych wysiłków.
Na ekranie multimedialnym każda z drużyn obserwowała pytania i polecenia, które miała wykonać. Przygotowane zadania podzielone zostały na trzy grupy: zadania testowe, praktyczne oraz twórcze. Rebusy, plątaninki i puzzle bardzo się zawodnikom podobały. Mimo, iż pytania testowe i polecenia "do wyboru" nie należały do najłatwiejszych, przedstawiciele wszystkich klas bardzo dobrze sobie z nimi poradzili, wykazując się ogromną wiedzą na tematy zarówno przyrodnicze, jak i dotyczące ekologii czyli dbałości o środowisko naturalne.
Najwięcej emocji i radości jednocześnie, wzbudziło zadanie związane z segregowaniem powycinanych z reklam opakowań oraz wspólne ułożenie puzzli - "zapełnionych już - kolorowych koszy". Łącząc swoje siły, zapominając o rywalizacji, dzieci zgodne pracowały razem i stworzyły plakat zachęcający wszystkich do selektywnej zbiórki odpadów. Na zakończenie sformułowały jeszcze po 3 dobre rady dla dorosłych, aby w życiu codziennym stali się bardziej przyjaźni dla naszej planety - Ziemi.
Podczas gdy jury udało się na obrady uczniowie obajrzeli zaprezentowany przez p. Julitę bardzo zabawny eko - edukacyjny film rysunkowy z "Koksem i Mądralą" w rolach głównych. Bohaterowie filmu w niezwykły sposób przybliżyli zebranym temat elektro - śmieci.
W wyniku podjętego współzawodnictwa:
I miejsce zajęła klasa 3b uzyskując 27.5 pkt.
II miejsce - klasa 2a z liczbą 24 pkt.
III miejsce - klasa 3c z 20,5 pkt.
Uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe, za ufundowanie których serdecznie dziękujemy.
Wygrali jednak wszyscy!!!
Każda z klas otrzymała pamiątkowy dyplom oraz komiksy "Dalkiusz".
Kochani! Dziękuję Wam bardzo serdecznie za udział w konkursie, Waszą naprawdę imponującą wiedzę i rywalizację zgodną z zasadami fair play. Dziękuję szanownemu jury, naszemu miłemu gościowi - pani Jolancie Szczepanik - Stefanskiej, a także paniom Annie Czaplińskiej i Julicie Skulimowskiej - Wilk za okazaną pomoc.
niedziela, 10 marca 2013
Dni Otwarte
w ISP nr 67
im. Janusza Korczaka w Łodzi
W sobotę 9 marca w godzinach 10:00 - 13:00 odbyły się już drugie
w tym roku szkolnym dni otwarte w naszej placówce. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem zarówno rodziców, jak i dzieci, które będą uczęszczały do oddziału przedszkolnego, czy przyszłych uczniów klas pierwszych.
Po dokonaniu niezbędnych formalności, dzieci wraz z opiekunami, w murach Integracyjnej Szkoły Podstawowej nr 67 im. Janusza Korczaka w Łodzi, w imieniu Dyrektora p. mgr Barbary Celmerowskiej oraz własnym, powitała pani Wicedyrektor Anna Zubert - Kwasiborska.
Dzieci z dużym zainteresowaniem obejrzały przygotowane przez panią Magdalenę Górską oraz uczniów klasy III b przedstawienie pt.: „O zdrowiu na poważnie i na wesoło”. Rozbawione przygodami Ducha Łakomczucha, Królewny Śnieżki z Krasnoludkami i wcale nie strasznej Baby Jagi, rozeszły się z nauczycielami do sal lekcyjnych na przygotowane specjalnie dla nich zajęcia.
Podczas, gdy dzieci oglądały szkołę i bawiły się w grupach, pani Anna Kwasiborska krótko poinformowała zebranych o podstawowych kwestiach związanych z tegorocznym naborem oraz zaprosiła do obejrzenia prezentacji multimedialnej dotyczącej placówki, zaprezentowanej przez p. Alicję Tomalak i p. Krzysztofa Ostaszewskiego. Odpowiedzi na pytania szczegółowe pani Wicedyrektor udzielała w punkcie informacyjno-konsultacyjnym, gdzie zainteresowani rodzice i opiekunowie mogli również składać swoje deklaracje i podania.
Rodzice podziwiali przyjazną architekturę budynku, dostosowaną do specyficznych potrzeb i możliwości dzieci. Zwracali uwagę na ciepłe, funkcjonalne i bezpieczne wnętrza. Obejrzawszy szkołę z zaciekawieniem i zadowoleniem dołączali do swoich pociech, by obserwować prowadzone dla nich zajęcia.
Ogromną radość sprawiło dzieciom przygotowanie wraz z p. Agnieszką Gierbą - Grodzicką i Aleksandrą Plucińską [wg metody Doroty Dziamskiej] zdrowej zupy marchewkowej dla głodnych krasnali. Pod opieką p. Elżbiety Mileckiej i Andrzeja Skowronka przyszli uczniowie dowiedzieli się skąd pochodzą produkty na taką zupkę
i dlaczego jest ona niezwykle zdrowa. Ułożyły piramidę prawidłowego odżywiania a także… nauczyły się nazywać wybrane jej elementy w języku angielskim. Pani Magdalena Pacyniak i Anna Półtorak pokazały, że nauka języka obcego może być doskonałą i smaczną zabawą.
Na zakończenie, by zachować nie tylko dobry humor, ale i kondycję fizyczną, odrobina zajęć ruchowych pod czujnym okiem naszych trenerów: p. Beaty Lewandowskiej i Adama Dorabiały.
Obserwując radość na buziach dzieci, ufamy, że już wkrótce zobaczymy się znowu.
Dziękujemy wszystkim gościom za odwiedziny i wspólną zabawę, a wszystkim wymienionym i niewymienionym z nazwiska nauczycielom, za ich zaangażowanie i pracę.
Do zobaczenia ;)
Subskrybuj:
Posty (Atom)