niedziela, 30 czerwca 2013
My za 30 lat...
W środę, po raz ostatni w tym roku szkolnym, gościliśmy miłą panią Karolinę z ośrodka Ekologicznego "Źródła". Pani miała dla nas kilka bardzo ciekawych informacji i dużo niespodzianek. Rozmawialiśmy już o szczęśliwych roślinach, szczęśliwych zwierzętach... teraz przyszła pora na nas. A kto nie chciałby być szczęśliwy? Dzieci są dziecinnie szczęśliwe... ale jacy będziemy w wieku lat 30, czyli w 2034 roku, jak zmieni się nasz świat? Może samochody będą jeździły po podniebnych autostradach, a cały dom będzie sterowany przy pomocy głosu... A może to dzieci będą uczyły dorosłych, będziemy mieli własne rodziny, pracę albo swoją firmę, dzieci... Malwinka zostanie sławna modelką, Paulinka będzie hodowała psy, Bartosz będzie rolnikiem, a Ola będzie z liczną rodziną prowadziła gospodarstwo pełne zwierząt, Adaś marzy o karierze kierowcy wyścigowego, a Sergiusz, Sebastian i Bartek o sławie wielkiego piłkarza...
Zobaczymy za lat około 20... wtedy właśnie skończycie tę magiczną "30". Zanim jednak to nastąpi musicie się nauczyć jak dbać o świat w około i o Was samych, abyście mogli żyć na Ziemi jako naprawdę szczęśliwi dorośli. Tym razem już w grupach zastanawialiście się, co człowiekowi szkodzi, a co pomaga, by osiągnąć wymarzony cel. Z powyższych prac widać, że dobrze orientujecie się w temacie... i chyba możemy być o was spokojne. ;)
Najmilszą częścią zajęć i jednocześnie największą niespodzianką było uhonorowanie wszystkich uczniów klasy II a Certyfikatem Młodego Ekologa, dyplomem i drobnymi, acz bardzo eko - sympatycznymi nagrodami. Przekazujcie swoją wiedzę dalej, a co najważniejsze stosujcie ją w praktyce.
Bawcie się dobrze i ... do zobaczenia u "Źródła" w przyszłym roku szkolnym.
PS.
Pani Karolince - serdecznie dziękujemy.
czwartek, 20 czerwca 2013
Spotkanie z pisarką Kaliną Jerzykowską.
Spotkanie z pisarką Kaliną Jerzykowską.
W tym roku szkolnym byliśmy z wizytą w Widzewskim Domu Kultury na spotkaniu z pisarką Kaliną Jerzykowską. Jest ona autorką dziesiątków wierszy, tekstów piosenek, scenariuszy teatralnych i książek przeznaczonych dla dzieci i młodzieży.
Podczas spotkania, pani w sposób bardzo ciekawy i chwilami zabawny opowiadała o swojej twórczości. Wspominała o losach swojej rodziny, wplatając anegdoty z życia codziennego. Recytowała wybrane przez siebie wiersze i czytała fragmenty prozy. Poprzez zadawane przez nas pytania, dowiedzieliśmy się, na czym polega praca pisarza i poety. Na koniec każdy z nas mógł zakupić książkę (w bardzo promocyjnej cenie) i poprosić pisarkę o autograf i osobistą dedykację.
Spotkanie bardzo nam się podobało i mamy nadzieję, że w przyszłości osobiście poznamy jeszcze wielu sławnych ludzi, zajmujących się różnymi dziedzinami nauki i sztuki.
Autor tekstu: Szymon Zakrzewicz
Warsztaty „Ogródek dźwiękowy w Parku Staromiejskim”
Warsztaty „Ogródek dźwiękowy w Parku Staromiejskim”
Nasza klasa wspólnie z klasą IVA wzięła udział w projekcie organizowanym przez Muzeum Miasta Łodzi „Ogródek dźwiękowy w Parku Staromiejskim”
Spotkaliśmy się w przepięknej sali lustrzanej Pałacu Poznańskiego, aby rozpocząć pracę. Zajęcia prowadzone były w formie warsztatowej przez profesjonalnych muzyków i studentów Akademii Muzycznej w Łodzi. Dzięki muzycznym ćwiczeniom odkryliśmy nasze ukryte talenty i predyspozycje, a mianowicie: słuchaliśmy różnych dźwięków, wyróżnialiśmy je z otoczenia, wydawaliśmy różne dźwięki z siebie i tworzyliśmy proste melodie.
Kolejnym etapem naszych działań było stworzenie własnego instrumentu muzycznego z odpadów gospodarczych tj. puszek, pudełek, rurek, garnków itp. Nasza wyobraźnia „rozwinęła skrzydła”, a efekt końcowy zaskoczył nawet twórców. Później nastąpiła prezentacja i wspólne granie.
Na koniec uczestnicy podzielili się na pięcioosobowe grupy, których zadaniem było zaprojektowanie maszyny dźwiękowej. Na podstawie najlepszych projektów, miały powstać prawdziwe grające maszyny, stając się atrakcją dla zwiedzających Park Staromiejski.
Ku naszemu wielkiemu zdziwieniu i ogromnej radości, do kolejnego etapu zabawy zakwalifikowali się uczniowie naszej klasy: Ada Dulas,Zofia Waniek, Marcin Wojech, Szymon Zakrzewicz i Józef Prasałowski(w zastępstwie Jakub Skowroński). Pod koniec maja w/w uczniowie brali udział w drugiej części warsztatów. Tym razem spotkaliśmy się w okolicach zegara słonecznego znajdującego się w Parku Staromiejskim. Początkowo, nie wierząc własnym oczom, ujrzeliśmy najprawdziwszą maszynę dźwiękową naszego projektu. Miała piękny, żółty kolor, przypominała kawałek sera i zachęcała do grania. Oczywiście skorzystaliśmy z okazji i urządziliśmy mini koncert. Oprócz naszego projektu, urzeczywistniono jeszcze trzy inne. Dźwięki z poszczególnych maszyn zostały zarejestrowane i mają służyć celom „badawczym”
Kolejną atrakcją warsztatów, była przejażdżka „Trambusem” ulicami miasta do siedziby „Radia Łódź”. Dzięki uprzejmości dziennikarzy mogliśmy obserwować ich codzienną pracę i poznać tajniki powstawania audycji radiowych.
Szczęśliwi i pełni wrażeń powróciliśmy do szkoły. Dzięki udziałowi w projekcie mogliśmy przekonać się, że czasami to, co jest w sferze marzeń, może stać się rzeczywistością.
Autor tekstu: Violetta Glaznap
niedziela, 16 czerwca 2013
Blaski i cienie, czyli warsztaty teatru cieni.
Blaski i cienie, czyli warsztaty teatru cieni.
Na wiosnę braliśmy udział w warsztatach plastyczno-teatralnych organizowanych przez Teatr Pinokio w Łodzi.
Zajęcia miały na celu integrację grupy poprzez wspólną pracę i zabawę podczas tworzenia lalek oraz prezentację krótkich etiud wykorzystujących technikę teatru cieni. Zostaliśmy podzieleni na kilka grup i każda z nich miała do opracowania wybraną przez siebie bajkę.
Należało podzielić między siebie role oraz stworzyć kukiełki do przedstawienia. Pod przewodnictwem pani plastyk i dzięki naszej wyobraźni powstały piękne mini przedstawienia, które prezentowaliśmy przed sobą. Przenieśliśmy się w magiczny i zagadkowy teatr cieni, w którym najwyższą wartością jest wyobraźnia widza.
Na koniec spotkania, pani pokazała nam różne typy lalek teatralnych i sposoby ich animacji.
Podczas warsztatów staliśmy się przez chwilę twórcami sztuki, a nie tylko odbiorcami, jak to zazwyczaj bywa podczas wizyty w teatrze.
Autor tekstu
Violetta Glaznap
czwartek, 13 czerwca 2013
Wycieczka do "Michałówki"
Mimo deszczowej pogody udało się nam być "blisko, bliżej i najbliżej" natury. 11 czerwca wybraliśmy się w tym celu na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego w Woli Czarnyskiej - "Michałówka". Gospodarze przywitali nas niezwykle milo. Na dzieci czekało mnóstwo atrakcji. Poznały rodzinę pawi, obserwowały godowy taniec samca prezentującego swój przepiękny ogon. Nawet karmiły ptaki wykwintną szyneczką ;) Po doznaniach estetycznych przyszła pora na nieco twórczej pracy...dzieci podzielone na 4 grupy przy użyciu prześcieradeł, sznurka, świerkowych gałęzi i stelaża z brzozowych "palików" budowały wodoodporne szałasy. Posilone nagrodowym jabłuszkiem mogły bawić się dalej na zajęciach sportowych. W następnej kolejności powędrowali na wybieg, gdzie pasły się dwie klaczki rasy polskiej. Dzieci wysłuchały bardzo ciekawych opowieści o zwyczajach koni, ich pracy, oraz hodowli. Najodważniejsi podawali łasuchom plastry marchewki, dziwiąc się jak przyjemne w dotyku są końskie chrapy. Po posiłku, czyli kiełbaskach z grilla ( ognisko niestety nie mogło się rozpalić z powodu wcześniejszego deszczu, do dzieci przyjechał ... wóz strażacki z pobliskiej ochotniczej straży pożarnej. Panowie strażacy zademonstrowali uczniom wyposażenie samochodu oraz przedstawili pokaz swoich umiejętności gaśniczych. Jednym z końcowych elementów naszej wizyty były zajęcia edukacyjne dotyczące dawnych narzędzi używanych zarówno podczas pracy w domu, jak i na roli. Dzieci namacalnie poznały wieś, jakiej już prawie nie znają... Na pożegnanie miały okazję z bliska obejrzeć, dotknąć i nakarmić króliki i młode - 3 tygodniowe kury. Zmęczone, ale bardzo zadowolone wróciły do szkoły. Mamy nadzieję na ponowne odwiedziny w bardzo gościnnej "Michałówce" położonej niedaleko Kwiatkowic, czyli tylko ok. 30 kilometrów od Łodzi.
Dziękujemy i do zobaczenia.
Subskrybuj:
Posty (Atom)