czwartek, 27 września 2012
Wizyta dzieci w JRG 11
Wybraliśmy się ostatnio w gościnne mury JRG 11 w Łodzi. To Jednostka Ratowniczo Gaśnicza od dawna zaprzyjaźniona z naszą szkołą. Strażacy oprowadzili nas po jednostce, wytłumaczyli dzieciom, do czego służy interesujący ich sprzęt. Pokazali w jakich warunkach odpoczywają, spożywają posiłki, jak ubierają się do akcji, a nawet... jak szybko zjeżdżają po rurze. Dzieciom bardzo się wszystko podobało. Zdały egzamin ze znajomości numerów alarmowych, podstaw pierwszej pomocy, umiejętności współpracy i dzielenia się... Odkryli po raz kolejny, że praca strażaka jest niezwykle trudna, a sam strażak musi być osobą bardzo odważną, rozsądną, wysportowaną, koleżeńską i odpowiedzialną za siebie i zespół.
Już jesień
Na ostatnich zajęciach koła kreatywnych drugoklasistów rozmawialiśmy o jesieni.
Dzieci zastanawiały się, co znaczy powiedzenie "Polska Złota Jesień" i "Babie Lato". Szukały jesiennych skojarzeń. Staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie "Dlaczego lubię jesień?" Odpowiedzi bardzo mi się podobały:
- Ponieważ lecą z drzew kolorowe liście i można w nie skakać i nimi się obrzucać.
- Ponieważ jest dożo kasztanów na ludziki.
- Ponieważ można zbierać grzyby na ulubioną zupę grzybową. itd
Zabawę zakończyliśmy wprawką na twórcze myślenie... kończyliśmy zdanie:
"Jesień jest jak..." Wykonaliśmy również pracę plastyczną na taki właśnie temat.
Odkryliśmy, że:
- Jesień jest jak wiatr tańczący w polu....
- Jesień jest jak huśtawka kolorów...
- Jesień jest jak kolorowy dywan...
- Jesień jest jak rosa na trawie...
- Jesień jest jak nić babiego lata...
- Jesień jest jak...ja.
Po raz kolejny dzieci udowodniły, że ich wyobraźnia jest nieograniczona.
sobota, 22 września 2012
Marsz integracyjny - ponadczasowa myśl Starego Doktora i jego pedagogika żartobliwa.
Dnia 21 września - w piątek, nasza klasa uczestniczyła w niezwykle kolorowym, głośnym i radosnym marszu integracyjnym "z myślą Janusza Korczaka". Dzieci idąc ulicami osiedla przypominały dorosłym mieszkańcom wychowawcze idee naszego patrona.
"Nie psuj mnie. Przecież wiem, że nie powinienem mieć wszystkiego, czego się domagam. To tylko próba sił", "Pamiętaj, uwielbiam wszelkiego rodzaju eksperymenty. To po prostu mój sposób na życie więc przymknij na to oko", "Nie wmawiaj mi, że to co robię to grzech. To zagraża mojemu poczuciu wartości", "Nie bój się miłości. Nigdy"..... Niosąc transparenty z korczakowskimi, ponadczasowymi sentencjami dzieci mówiły w symboliczny sposób o swoich potrzebach, o wychowawczych prawdach, które mimo upływu lat nie straciły na wartości. Symbolicznie przekroczyły granice przeszłości - kładki nad Aleją Wyszyńskiego, by wnieść je w teraźniejszość. By nauczyć Współczesnych - JAK KOCHAĆ DZIECKO.
Przemarsz klas zakończyły wesołe zabawy rodem z czasów Starego doktora. Pomidor, ciuciubabka, klasy, wyścigi na jednej nodze cieszyły się ogromną popularnością. Uczniowie z klasy 2 a bawili się znakomicie. Aż nie chciało się kończyć "lekcji" i iść do domów. Duch Janusza Korczaka krążył wśród zgromadzonych i jak zwykle zerkał z życzliwym zatroskaniem dbając o dobro i harmonijny rozwój dziecka.
piątek, 21 września 2012
Zlot szkół im. Janusza Korczaka w Kielcach - oczami Szkoły Podstawowej
W dniach 17 - 18.09.2012r. odbył się w Kielcach pierwszy zlot szkól imienia Janusza Korczaka. Wzięły w nim udział 63 szkoły z 12 województw. Łącznie Kielce odwiedzilo 126 uczniów wraz z 76 opiekunami. Swoje gościnne progi otworzyła przed nami Politechnika Świętokrzyska udostępniając nam nie tylko swoje akademiki "Mimozę" i "Filona", ale również akademicką stołówkę.
Program Zlotu był niezwykle bogaty, a wszystko opracowane w najdrobniejszych szczegółach, co wymaga oddania ogromnego szacunku i podziękowania organizatorom - a szczególnie świętokrzyskiej pani Kurator Muzoł. Powitalna konferencja wprowadziła nas w zaplanowany harmonogram działań. Na okres dwóch dni uczestnicy Zlotu w sposób symboliczny zawładnęli Kielcami - otrzymali od prezydenta klucze do goszczącego nas miasta.
Gdy dzieci brały udział w warsztatach muzycznych lub plastycznych, opiekunowie wysłuchali zajmujących odczytów związanych z osobą Janusza Korczaka, jego działalnością oraz sposobem funkcjonowania głoszonych przez niego idei w dniu dzisiejszym. Warsztaty muzyczne rozpoczął szybki kurs z emisji głosu, po ktorym sala rozśpiewała się wpadającą w uch pieśnią "Świętokrzyskie" [Ach kieleckie]
Podczas warsztatów plastycznych uczniowie próbowali stworzyć wzór Medalu Janusza Korczaka, który miałby być przyznawany w sposób honorowy osobom bezinteresownie pracującym na rzecz dzieci. Efekty końcowe przeszły wszelkie oczekiwania zarówno organizatorów, jak i widzów. Dzieci wpisywały także swoje przemyślenia na liściach dębu, które na zakończenie zostały przymocowane do symbolicznego drzewka jedności szkół korczakowskich.
Wieczór obfitował w doznania estetyczne. Organizatorzy zaprosili uczestników Zlotu do wysłuchania i obejrzenia występów artystycznych członków Kieleckiego Domu Kultury.
Wypada tylko pogratulować tak wszechstronnie uzdolnionej młodzieży i odważnych, utalentowanych dzieci. Było pięknie i wzruszająco. Na zakończenie scenę objęli w posiadanie uczestnicy Zlotu, by odśpiewać wspólnie pieśń "Świętokrzyskie"
Drugi dzień pobytu organizatorzy przeznaczyli na zwiedzanie Kielc. Szkoły podstawowe dotarły na Wzgórze Zamkowe i do Pałacu Biskupów [a w nim do 2 muzeów]. Gimnazjaliści zwiedzali Wietrznię, a szkoły ponadgimnazjalne - uczestniczyły w grze terenowej oraz wykonały pacynki dla dzieci nieuleczalnie chorych. Wszyscy spotkali się pod Muzeum Zabawek i Zabawy - z zachwytem zwiedzili je i przygotowywali się do finałowego - najważniejszego w tym dniu marszu jedności szkół im. Korczaka
Przy dźwiękach orkiestry i w eskorcie Policji, z naszymi transparentami, maszerowaliśmy głównymi ulicami Kielc pokazując zgromadzonym, że w jedności siła, że ideały naszego patrona są nadal żywe i jak najbardziej aktualne. Przecież my pedagodzy - "my wszyscy z niego...."
Zlot zakończyło krótkie podsumowanie zrealizowanych celów, złożenie podziękowań oraz wręczenie honorowych dyplomów.
My przedstawiciele Integracyjnej Szkoły Podstawowej nr 67 im. Janusza Korczaka w Łodzi jesteśmy dumni i wdzięczni, że mogliśmy wziąć udział w tak wspaniałym przedsięwzięciu. Dziękujemy.
poniedziałek, 10 września 2012
Tegoroczne wakacje spędziłem...
Powitałam Was dzisiaj na pierwszych po dwumiesięcznej przerwie zajęciach twórczych. W tym roku szkolnym będzie to "Koło kreatywnych drugoklasistów". Wspominaliśmy dzisiaj wakacje,ale... inaczej niż podczas zajęć lekcyjnych. Przenieśliśmy się w myślach do stacji kosmicznej i bardzo głośną rakietą polecieliśmy wypoczywać na Czerwoną Planetę - Mars. Tworzyliście obrazki przedstawiające wakacyjne, kosmiczne przygody. Prace udały się znakomicie. jeszcze ciekawsze okazały się Wasze opowieści o przedstawionych w dowolnej technice marsjańskich przygodach. Aż szkoda, że to tylko fantazja.
Witajcie po Wakacjach
Ubiegły rok szkolny zakończyliśmy samymi sukcesami. Oprócz świadectw szkolnych otrzymaliście na rzecz klasy dwa wspaniałe dyplomy. Jeden za Wasz wysiłek i dużą wiedzę związaną z Technologiami informacyjno - komunikacyjnymi w Szkole z Klasą 2.0. drugi za bardzo ładną postawę grupy Świetliczaków podczas zajęć w świetlicy szkolnej.
Gratulujemy.
Pora dobrze zacząć nowy 2012/2013 rok szkolny.
Przypominamy Wam, jakie możecie otrzymać oceny za Waszą sumienną pracę.... życzymy oczywiście samych B. Zerknijcie też czasem na nasz plan lekcji - pomoże on Wam dobrze przygotować plecak.... i pracę domową na kolejny dzień. ;)
Subskrybuj:
Posty (Atom)