sobota, 25 lutego 2012

Kalkografia - śladami odkrycia Jana Gutenberga


Ostatnie zajęcia "Koła kreatywnych pierwszaków" poświęcone zostały przełomowemu odkryciu Gutenberga. Dzieci dowiedziały się, że druk przy pomocy matryc został odkryty przez mogunckiego złotnika i drukarza - Jana Gutenberga w XV wieku.Niejako przy okazji wysłuchały opowieści o bardzo pracowitych mnichach, którzy do tego czasu z mozołem kaligrafowali, czyli pięknie przepisywali bardzo ważne księgi - głównie Biblię. Dlatego też księgi te były niezwykle drogie, a ich ilość maleńka. Oprawiane w skóry i kunsztownie zdobione, nawet kamieniami szlachetnymi, stanowiły prawdziwy majątek...i tylko nieliczni, najbogatsi ludzie tj. królowie mogli się nimi cieszyć.
Wynalazek Gutenberga znacznie obniżył koszt powstawania książki, zwiększył ich ilość, a przez to upowszechnił czytelnictwo wśród mniej zamożnych, a wykształconych ludzi.
Dzieci również bawiły się w drukarzy. Przy użyciu techniki zwanej kalkograf - podążały za XV wiecznym wynalazcą. Wycinały szablony i przy użyciu granatowej kalki i ciepłego żelazka [obsługiwanego przez panią] drukowały swoje prace plastyczne. Mogły je również ozdobić podmalowując farbą lub pastelą.

Pięknie spożywać posiłki - to też sztuka.


Klasa 5a bardzo lubi zajęcia kulinarne. Robiliśmy już sałatki owocowe i warzywne, planowaliśmy wykonanie zapiekanek....a skończyło się na zwiastujących wiosnę, bardzo kolorowych i smakowitych kanapkach.Oprócz omówienia zasad zdrowego żywienia i przypomnienia uczniom stopni piramidy żywności, żywo dyskutowaliśmy nad sztuką pięknego podawania i spożywania posiłków. Savoir vivre przy stole - nic prostszego!
Oto kilka dobrych rad zaczerpniętych ze strony:

http://www.fawor.com.pl/arts.php?dID=0&aID=72

"Bardzo ważne jest odpowiednie zachowywanie się przy stole. Świadczy ono o naszej kulturze i wychowaniu. Pamiętaj zatem, że:

Absolutnie nie wolno nam:

    • mlaskać,
    • cmokać,
    • nakładać zbyt dużych porcji na talerz,
    • nabierać sporych kęsów na widelec,
    • utrzymywać na swoim talerzu nieładu,
    • mówić z pełnymi ustami.
Na krześle siedzimy spokojnie i prosto.
Ręce zawsze trzymamy na stole, a nie pod stołem. Musimy jednak pamiętać, że nie wolno nam opierać łokci na stole.
Nie bawimy się sztućcami.
Nie bębnimy palcami o blat stołu.
Nie krzyżujemy nóg pod stołem, stopy powinny spoczywać spokojnie na podłodze.
Pod żadnym pozorem nie ściągamy butów pod stołem".

Coś jeszcze? Owszem. Warto również wiedzieć, że:
Ułożenie sztućców ma swoje znaczenie. Będąc w restauracji Twoje sztućce powiedzą kelnerowi jak ma Cię obsłużyć.
1. Jeszcze nie skończyłem jedzenia.
2. Jestem jeszcze głodny, proszę o dokładkę.
3. Skończyłem jeść. Proszę sprzątnąć nakrycie.

Na kolejnych zajęciach pokażę Wam również co wchodzi w skład klasycznej, porcelanowej zastawy stołowej, jakie mamy rodzaje sztućców i jak je prawidłowo ułożyć.
Do zobaczenia.

wtorek, 21 lutego 2012

Ekologiczne Ostatki na wybiegu...


Już nie od dziś wiadomo, że nasza szkoła z ekologią jest na Ty. Nauczyciele i uczniowie korzystają z każdej niemal okazji, by propagować zdrowy dla środowiska, a przez to i dla człowieka tryb życia.
Nawet Ostatki, czyli ostatni dzień karnawału stał się świętem "Zielonych". Na niesamowicie profesjonalnie przygotowanym wybiegu, w obecności niesamowicie radosnego jury, eko modele i modelki prezentowali swoje niesamowicie pomysłowe projekty wykonane z surowców wtórnych. Królowała oczywiście makulatura, plastikowe pojemniki, tekturowe kartony, bibuła i... bardzo dobry humor. Najciekawsze stroje i ich twórcy wyróżnieni zostali nagrodami książkowymi. Wszyscy pozostali uczestnicy - słodyczami i burzą oklasków.
Było naprawdę EKO.

PS. Gratulacje dla klasy 1 a, która wystawiła aż 7 swoich reprezentantów. Na wybiegu byli niezrównani!!!

niedziela, 19 lutego 2012

Konkurs plastyczny Ratujemy i uczymy ratować WOŚP

Kochani!
Bardzo Wszystkim dziękuję za tak ogromne i twórcze zaangażowanie, które pozwoli nam wziąć udział w konkursie plastycznym Ratujemy i uczymy ratować WOŚP. Wasze prace dotyczące tematyki poruszanej na zajęciach zadziwiają urodą, rzetelnością wykonania i wiedzą jaką dzięki nim prezentujecie. Plakaty, książeczki i makiety zostaną wkrótce poddane ocenie naszego szkolnego jury, a wyłoniona "Ta jedna - jedyna", zostanie przesłana do warszawskiego konkursowego biura WOŚP RUR. Pozostałe prace zostaną wyeksponowane na terenie szkoły tworząc swoistą galerię dzieł młodych ratowników. Gratuluję pomysłowości i z niecierpliwością czekam na werdykt.

Rok 2012 - Rokiem Janusza Korczaka


Celebrowaliśmy już Rok Fryderyka Chopina i Marii Skłodowskiej - Curie. Ten rok jednak będzie dla nas niezwykły. Nie tylko ze względu na to, iż jego patronem jest wybitny pedagog, publicysta i lekarz - bohaterski Żyd i wielki patriota - Polak bohater Janusz Korczak. Również dlatego, że od niedawna jest on duchem opiekuńczym naszej szkoły. Hołdując zasadom naszego wielkiego patrona, z szacunkiem pochylamy się nad każdym dzieckiem z osobna, dając mu prawo do odmienności, popełniania błędów, zdobywania wiedzy i samostanowienia o sobie. Nie ma dzieci - są ludzie, mawiał nasz patron - ludzie, których głos jest przecież bardzo ważny...
Uczniowie klasy 5a uczestniczący w zajęciach koła „Tworzyć z pasją - rozwijanie kreatywności młodych” powołując do życia galerię plakatu chcieli zaznaczyć doniosłość faktu, iż rok 2012 jest ROKIEM JANUSZA KORCZAKA, świętem, które w naszej szkole trwać będzie 366 dni.