czwartek, 22 grudnia 2011

Jasełka 2011

Jak co roku, tak i dzisiaj w Zespole Szkół Integracyjnych nr 1 w Łodzi rozbrzmiewały dźwięki kolęd i pastorałek śpiewanych przez całą społeczność szkolną podczas przedstawienia jasełkowego. Byli wśród nas również nasi przyjaciele - zaproszeni goście z firm i instytucji współpracujących z placówką.

Tegoroczne jasełka przygotowały klasy: Ic Gimnazjum oraz IIc Szkoły Podstawowej pod patronatem p. mgr Anny Krakowiak oraz p. mgr Krzysztofa Ostaszewskiego. Wzruszeniom nie było końca.
Rozstrzygnięto również konkursy na Matematyczną Kartkę Bożonarodzeniową oraz konkurs plastyczny Łódź światłem malowana. Gratulujemy zwycięzcom.
Niezwykłą niespodziankę naszym uczniom sprawiła Firma KBOMiO "Servo" i p Prezes Jarosław Kur oraz Policjanci z IPA, którzy ufundowali dla dzieci jednolite stroje sportowe. Składając najserdeczniejsze życzenia świąteczne - dziękujemy.

Wycieczka do Fabryki bombek w Piotrkowie Trybunalskim


Dnia 20 grudnia pojechaliśmy z dzieciaczkami na wycieczkę autokarową do Piotrkowa Trybunalskiego, gdzie zwiedzaliśmy maleńką fabrykę produkującą ozdoby świąteczne. Bardzo miły pan przewodnik oprowadzając nas po zakładzie wprowadzał uczniów w tajniki produkcji bajecznie kolorowych bombek. Zwiedzanie zaczęliśmy od dmuchalni szkła, gdzie powstaję te niezwykłe cudeńka. Dmuchanie bombek przypomina troszkę robienie baniek mydlanych - tylko temperatura pracy jest nieco wyższa - ok. 600 stopni Celsjusza.

Kolejnym pomieszczeniem, do którego zostaliśmy zaproszeni to miejsce, gdzie bombki dostają zastrzyki ;) Są srebrzone od środka. Mają tam też swoistą szkołę przetrwania - kilkuminutowe wytrząsanie, aby sreberko równo się rozłożyło...potem już tylko kąpiel i do suszenia.

Piękne srebrne kule bardzo się wszystkim podobał... i mogłyby takie pozostać, ale... to jeszcze nie koniec ich podróży. Teraz wędrują do farbiarni, gdzie pani lakieruje je w bajeczne, tęczowe odcienie. Złote, czerwone, żółte, pomarańczowe, zielone, matowe i błyszczące... jakie dusza zapragnie.

Ostatnim etapem naszego zwiedzania była pracownia zdobienia bombek. Panie malarki z niezwykłą precyzją wyczarowywały przeróżne wzory przy użyciu cieniutkich pędzelków z włosia wiewiórek lub bobrów. Wszystko ozdobione barwnym brokatem, koralikami, cekinami i innymi niezwykłymi ozdobami tworzącymi ze szklanych kulek prawdziwe dzieła sztuki.

Nareszcie upragniona frajda. Każdy z uczniów mógł wybrać jeden kolor bombeczki i własnoręcznie ją ozdobić. Ale była zabawa. Troszkę grubszymi niż Panie pędzlami, dzieci nanosiły na szkło specjalny klej tworząc swoje wymarzone wzorki, po czym obsypywały czterema rożnymi kolorami brokatu. Wyszły przepięknie, każda z nich otrzymała również śliczny napis z imieniem jej właściciela. Podróż szklanych kulek, które stają się pięknymi choinkowymi ozdobami dobiegła końca... nasza niestety również. Teraz czekamy na nasze domowe choinki, by móc je ozdobić i poopowiadać najbliższym o wrażeniach z tej malutkiej piotrkowskiej fabryki.

niedziela, 18 grudnia 2011

Tradycje Bożonarodzeniowe - prelekcja w Bibliotece.


W piątek 16 XII odwiedziliśmy naszą zaprzyjaźnioną Bibliotekę rejonową. Uczniowie wysłuchali bardzo interesującej prelekcji na temat tradycji świątecznych tradycji, ich pochodzenia i znaczenia. Dzieci dowiedziały się, że choinka przybyła do nas z Niemiec, około 150 lat temu zastępując tradycyjne wiechy i podłaźniczki. Wiedzą dlaczego na wigilijnym stole powinno stanąć 12 potraw, a wśród nich koniecznie mak, miód, orzechy i groch. Czemu w ten niezwykły dzień w roku wstajemy wcześniej niż zwykle, myjemy się w misce z pieniążkami oprócz wody, delikatnie strzepujemy miejsca, na których chcemy usiąść i nie wstajemy od stołu podczas wieczerzy. To była bardzo pouczająca wizyta. Wśród dźwięków kolęd i pastorałek pożegnaliśmy się życząc wszystkim Wesołych Świąt.

Drogowe terefere bum...


W środę 14 grudnia naszych uczniów odwiedzili niezwykli goście - aktorzy: p. Jola Werfel, p. Marek Kołaczkowski i Paweł Kruk. Uczniowie klasy 1a oraz klas 2-ich, 3-ich i 4-tych uczestniczyli w kabaretowym przedstawieniu teatralnym przygotowanym dla nich pod patronatem Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łodzi. "Drogowe terefere bum..." w bardzo zabawny sposób uczyło dzieci kulturalnego i bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym. Sympatyczni bohaterowie - pan profesor Bonawentura Dziwak i jego uczniowie Marek Bencwalski i panna Mądralińska zawładnęli uwagą i sercami uczniów, którzy słuchali z zapartym tchem tuż pomiędzy salwami gromkiego śmiechu i radosnych okrzyków.Serdecznie dziękujemy aktorom i Ośrodkowi WORD za tak miłą lekcję.

poniedziałek, 12 grudnia 2011

WOŚP RUR . ...zajęć ciąg dalszy.



Po szybkim powtórzeniu zdobytych już wiadomości i umiejętności, uczniowie klasy 1 a przystąpili do nauki kolejnych elementów związanych z prawidłowym udzielaniem pierwszej pomocy. Dziś udrażnialiśmy drogi oddechowe poszkodowanego i ocenialiśmy stan oddechu. Wykorzystywaliśmy do tego celu nasze trzy zmysły: słuch, wzrok i dotyk. Liczyliśmy głośno do 10 mierząc w ten sposób czas ok 10 sekund i próbowaliśmy wyczuć co najmniej dwa oddechy. Fantomy i wyobraźnia bardzo nam pomogły.


Dzisiaj nasz poszkodowany mimo, że nieprzytomny - oddychał. Uczyliśmy się zatem jak ułożyć go w pozycji bocznej bezpiecznej. Dzieci ćwiczyły układanie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej na sobie na wzajem. Nie dla wszystkich okazało się to prostym zadaniem, ale ostatecznie sukces odnieśli wszyscy.

niedziela, 11 grudnia 2011

Martwa natura - szkic.

Dnia 7 grudnia mimo przedświątecznej pory zrezygnowaliśmy z typowo Bożonarodzeniowych zajęć na rzecz wykorzystania przepięknej pogody, a co się z tym wiąże doskonałego oświetlenia. Zaproponowałam uczniom kl. 5 a typowo plastyczną pracę - szkic "martwej natury". Modelem stały się niezwykłych kształtów ozdobne dynie lub niestandardowo ułożone wazony.

Dla każdego coś... miłego.Praca okazała się dosyć trudna, a zabawa światłem i cieniem...nazbyt czasochłonna ;)

Niezwykle atrakcyjną okazała się dla piątoklasistów możliwość zaprezentowania kolejnych opowiadań na jedną literę. Tym razem swoją pracę zaprezentowała Basia. Oto ona:
"Przygoda Pauli
Pani Paulina poszła po pieczywo. Poprosiła o pomidory ponieważ pieczywo pachniało papryką.Piękna Paulina pokazała paragon. Potem podarowali Paulinie paczkę pełną piernika, papryki, pieprzu, paliwa i paznokci. Poszła poprzez park, później podreptała przez pagórki i pomosty.Pewnego popołudnia poznała popularnego piosenkarza Pawła Pietruszkę patrzącego na pamiątki z Polski. Policzyła pieniądze i postanowiła podarować Pawłowi plakat z panoramą Poznania.Paweł podziękował i pozbierał poziomki, porzeczki posadzone przed polem.Paula patrzyła na Pawła pełna podziwu ponieważ pierwszy podarował pani praktyczną, pyszną potrawę. Paweł poprosił Paulinę o pracę. Powiedziała Pawłowi, że pracuje w pewnym porcie. Przez port pokłócili się. Po pięciu próbnych pogawędkach pogodzili się i pozostali przyjaciółmi."
Brawo Basiu! Piękna powiastaka na "p".

Karty kreatywne c.d.

Zgodnie z Waszą prośbą kontynuowaliśmy zabawę kartami kreatywnymi z programu "Żywioły" - Ziemia. Dzisiaj potraktowaliśmy nasze karty jak puzzle i spróbowaliśmy w dwuosobowych grupach ułożyć kolejno wszystkie cztery obrazy. Udało się. Po każdej zakończonej pracy rozmawialiśmy, co układanka przedstawia - jaka jest na obrazie pora roku i po czym możemy to poznać. Mówiliśmy o charakterystycznych dla danej pory roku kolorach, o tym co sprawia że obraz wydaje się być zimny i groźny lub przeciwnie pełen pozytywnej energii i ciepła.

Pytałam uczniów jak sądzą z jakich materiałów plastycznych i naturalnych - przyrodniczych każdy z obrazów został wykonany.Jaka jest faktura używanych materiałów - jakie to ma znaczenie dla odbioru całości. W końcu - który z obrazów podoba im się najbardziej i dlaczego. Wyobraźnia przeniosła dzieci na drogę wijącą się wśród pól i łąk przepięknej polskiej wsi...wsi pokazanej przez autorów programu Żywioły - Ziemia w czterech niezwykłych odsłonach.

wtorek, 6 grudnia 2011

Świetlicowe Mikolajki dla klas pierwszych i oddziału "0"


Dziś jest szczególny dzień. Wszystkie Mikołaje świata spieszą by uszczęśliwiać małe i całkiem już duże dzieciaki. Podobnie uczynił pewien dobrze zaprzyjaźniony z naszą świetlicą sympatyczny Święty spod Koła Podbiegunowego. Na swoim czarodziejskim reniferze Rudolfie, który dla kamuflażu zamienił się w pluszową maskotkę,tradycyjnie- drzwiami- wszedł do sali gimnastycznej pełnej rozbawionych uczniów. Wśród tańców, konkursów i głośnych okrzyków na cześć Świętego drobne prezenty zostały rozdane.
Dziękujemy Mikołaju... będziemy tęsknić...aż do przyszłego roku.

Mikołajkowa niespodzianka z Kotem Prewencjuszem



To była prawdziwa niespodzianka!!! Około południa pod naszą "podstawówkę" podjechał duży wóz policyjny, z którego wysiedli kolejno nasi dobrze znani policjanci w towarzystwie kota Prewencjusza i ... Święty Mikołaj. Przemili goście odwiedzili uczniów klas drugich przypominając im o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Mikołaj i kot Prewencjusz, zastępujący elfa, obdarował dzieciaki słodyczami oraz odblaskowymi kamizelkami.
Świątecznej akcji oprócz Policji patronuje łódzki WORD.

piątek, 2 grudnia 2011

Pierwszaki głosują na tak.


W dniu 2.12.2011 r w naszej Integracyjnej odbyła się debata szkolna poprzedzająca stworzenie Kodeksu 2.0. w programie TIK Szkoły z klasą. Nasza 1 a również brała czynny udział w tej jakże ważnej dyskusji. Swoje postulaty uczniowie przedstawili w formie rysunków umieszczonych w obrębie dekoracji. Klasy starsze prezentowały się na "na żywo" - niektóre przedstawiając prezentacje multimedialne opatrzone komentarzem słownym, inne referując przebieg swojej pracy w klasach - ustnie podawały stworzone postulaty, które p. Krzysztof - sekretarz naszej debaty szybciutko przenosił na ekran komputera.

Każda z klas przedstawiła szereg propozycji postulatów mogących stworzyć nasz szkolny kodeks. W kolejnej części debaty nastąpiła burzliwa dyskusja, po której poddano głosowaniu podane wcześniej propozycje. Nadszedł czas na podliczenie głosów i nadanie ostatecznego kształtu naszemu szkolnemu kodeksowi TIK.
JEST!!!

Podsumowując całokształt pracy zarówno w klasach, jak i dzisiaj podczas debaty szkolnej, p. wicedyrektor K. Polasik podziękowała wszystkim uczniom za ogromne zaangażowanie oraz kolejny raz podkreśliła doniosłość podjętej przez dzieci i ich opiekunów inicjatywy. Szkolny kodeks 2.0 obowiązuje.