wtorek, 23 kwietnia 2013

Jest nam bardzo miło poinformować, że nasza uczennica Iga Łutowicz, zdobyła 7 miejsce w XXVIII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pt.: "Warszawa - moja stolica" organizowanym corocznie przez Pałac Młodzieży w Warszawie.Praca konkursowa wykonana została na zajęciach pozalekcyjnych odbywających się w pobliskim Pałacu Młodzieży im. Juliana Tuwima w Łodzi pod okiem instruktora - pani Teresy Grzelak. Była ona jedną ze 1055 nadesłanych oraz 176 zakwalifikowanych do konkursu prac. Warto również wspomnieć, że w konkursie udział brały dzieci i młodzież w wieku 6 - 16 lat. Iga znalazła się na jakże wysokim, siódmym miejscu, pośród 30 innych laureatów. 19 kwietnia w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie nagród. Idze oraz pani Teresie składamy serdeczne gratulacje. Brawo, brawo, brawo. Tak trzymaj Igo!

niedziela, 7 kwietnia 2013

Zajęcia ekologiczne

W piątek 05.04 odbyły się w naszej klasie kolejne już zajęcia ekologiczne. Pani z Ośrodka ekologicznego "Źródła" zabrała dzieci na wirtualną wycieczkę do lasu...gdzie jako jego zwierzęcy mieszkańcy, mieli bez użycia słów przedstawić widzom pewne prawdziwe historie. Uczniowie wybrali sobie maski zwierząt przygotowane przez naszego miłego gościa, pokolorowali je i przygotowali do pracy w grupach. Każda z czterech grup otrzymała do zaprezentowania scenkę z życia zwierząt w lesie. Grupa pierwsza pokazała nam, czym grozi wyrzucanie przez ludzi śmieci zamiast na wysypiska .... bezpośrednio do lasu. Nasze małe zwierzęta zatruły się odpadami wyrzuconymi przez ludzi... dobrze , że pojawił się mądry młody ekolog i wezwał "Pogotowie dla zwierząt" ... Pani wyjaśniła dzieciom, ze to niestety bardzo częsta sytuacja, gdyż zwierzęta nie potrafią odróżnić, co jest jadalne, a co nie. Ludzka niefrasobliwość spowodowała, że tracą instynkt zdobywania pożywienia ... i dzięki łatwości dostępu coraz częściej korzystają z tego, co wyrzuci człowiek - bywa, że ulegają zatruciu lub nawet giną. Grupa druga zademonstrowała scenkę, w której mieszkańcy lasu wpadają w sidła i wnyki zastawione z chęci korzyści przez człowieka - kłusownika. Drugoklasiści dowiedzieli się, że kłusownictwo jest nielegalne i karalne, że zwierzęta bardzo cierpią, okaleczają się próbując uwolnić, albo nawet giną w męczarniach. Wiedzą, że gdy zobaczą coś dziwnego, nietypowego w lesie, jakieś druty zwisające z drzew, albo szczęki pułapki mają natychmiast powiadomić kogoś dorosłego, policję czy leśniczego. Nie wolno tego dotykać, bo chcąc pomóc można zrobić sobie krzywdę. Nie wolno też dochodzić do zwierzaka, które złapało się w takie wnyki, gdyż może być niebezpieczne - cierpi przecież ogromny ból. Kolejna grupa zmierzyła się z tematem nieostrożnej jazdy kierowców i potrąconymi przez nich zwierzętami.Ostatnia opowiedziała nam pantomimicznie o przyczynach i skutkach pożaru w lesie. Zajęcia były bardzo udane, a dzieciaki niezwykle zaciekawione i przejęte. Mamy nadzieję, że kolejna eko - lekcja już wkrótce i... że niedługo udamy się na nią do prawdziwego lasu ;)

sobota, 6 kwietnia 2013

Śniadanie Wielkanocne... z nagrodami

W tym roku niezwykle podniosłą uroczystość z okazji zbliżających się Świąt Wielkiejnocy przygotowały klasy piąte.W cudowny sposób wprowadziły wszystkich zebranych w znane i nie znane polskie tradycje oraz klimat tych najważniejszych w Kościele Katolickim Świąt. Miłym uzupełnieniem programu słowno - muzycznego klas starszych stał się występ klasy pierwszej b, która zagrała na flażoletach fragment pieśni "Marysia ma baranka". Podczas uroczystości rozstrzygnięto także konkurs na najpiękniejszą pisankę lub koszyczek wielkanocny, matematyczną kartkę świąteczną oraz wręczono stosowne nagrody. Wśród szczęśliwych wyróżnionych w naszej klasy znaleźli się: Ewa Łuczak, Iga Łutowicz, Nadia Kijańska i Bartłomiej Pach. Gratulujemy. Dzieląc się symbolicznie jajeczkiem dyrekcja, nauczyciele i uczniowie, a także ich opiekunowie życzyli sobie Wesołego Alleluja.