czwartek, 20 czerwca 2013

Warsztaty „Ogródek dźwiękowy w Parku Staromiejskim”

Warsztaty „Ogródek dźwiękowy w Parku Staromiejskim”
Nasza klasa wspólnie z klasą IVA wzięła udział w projekcie organizowanym przez Muzeum Miasta Łodzi „Ogródek dźwiękowy w Parku Staromiejskim” Spotkaliśmy się w przepięknej sali lustrzanej Pałacu Poznańskiego, aby rozpocząć pracę. Zajęcia prowadzone były w formie warsztatowej przez profesjonalnych muzyków i studentów Akademii Muzycznej w Łodzi. Dzięki muzycznym ćwiczeniom odkryliśmy nasze ukryte talenty i predyspozycje, a mianowicie: słuchaliśmy różnych dźwięków, wyróżnialiśmy je z otoczenia, wydawaliśmy różne dźwięki z siebie i tworzyliśmy proste melodie.
Kolejnym etapem naszych działań było stworzenie własnego instrumentu muzycznego z odpadów gospodarczych tj. puszek, pudełek, rurek, garnków itp. Nasza wyobraźnia „rozwinęła skrzydła”, a efekt końcowy zaskoczył nawet twórców. Później nastąpiła prezentacja i wspólne granie. Na koniec uczestnicy podzielili się na pięcioosobowe grupy, których zadaniem było zaprojektowanie maszyny dźwiękowej. Na podstawie najlepszych projektów, miały powstać prawdziwe grające maszyny, stając się atrakcją dla zwiedzających Park Staromiejski.
Ku naszemu wielkiemu zdziwieniu i ogromnej radości, do kolejnego etapu zabawy zakwalifikowali się uczniowie naszej klasy: Ada Dulas,Zofia Waniek, Marcin Wojech, Szymon Zakrzewicz i Józef Prasałowski(w zastępstwie Jakub Skowroński). Pod koniec maja w/w uczniowie brali udział w drugiej części warsztatów.
Tym razem spotkaliśmy się w okolicach zegara słonecznego znajdującego się w Parku Staromiejskim. Początkowo, nie wierząc własnym oczom, ujrzeliśmy najprawdziwszą maszynę dźwiękową naszego projektu. Miała piękny, żółty kolor, przypominała kawałek sera i zachęcała do grania. Oczywiście skorzystaliśmy z okazji i urządziliśmy mini koncert. Oprócz naszego projektu, urzeczywistniono jeszcze trzy inne. Dźwięki z poszczególnych maszyn zostały zarejestrowane i mają służyć celom „badawczym”
Kolejną atrakcją warsztatów, była przejażdżka „Trambusem” ulicami miasta do siedziby „Radia Łódź”. Dzięki uprzejmości dziennikarzy mogliśmy obserwować ich codzienną pracę i poznać tajniki powstawania audycji radiowych. Szczęśliwi i pełni wrażeń powróciliśmy do szkoły. Dzięki udziałowi w projekcie mogliśmy przekonać się, że czasami to, co jest w sferze marzeń, może stać się rzeczywistością.
Autor tekstu: Violetta Glaznap

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz